«Νέοι Ομηρίδες»

Συγχαρητήρια στις μαθήτριες που συμμετείχαν στο τριήμερο φεστιβάλ «Νέοι Ομηρίδες», πραγματοποιήθηκε φέτος από τις 13 έως τις 15 Σεπτεμβρίου στη Χίο! Πρόκειται για ένα φεστιβάλ δημιουργικής έκφρασης, βασισμένο στα Ομηρικά έπη και την επίδρασή τους  στη διεθνή γραμματεία και καλλιτεχνική έκφραση. Στο φετινό φεστιβάλ συμμετείχε ομάδα μαθητριών  από την Α΄ Λυκείου, η οποία παρουσίασε μια επιστολική αφήγηση ανάμεσα στην Πηνελόπη κα τον Οδυσσέα εμπνευσμένη από την ομηρική Οδύσσεια και βασισμένη σε κείμενο της Μαριγώς Αλεξοπούλου με τον τίτλο: «Οι νύχτες μακριά σου» και σε ποίηση του Ματθαίου Μουντέ.

Η παράσταση ήταν αφιερωμένη στον Ματθαίο Μουντέ, τον Χιώτη ποιητή και δάσκαλο, που σε όλη του τη ζωή κινήθηκε μέσα στη χαρά και τη χάρη της καθημερινής προσφοράς, ενώ παράλληλα μετέτρεψε σε ποίηση τη διδασκαλία στις αίθουσες της Σχολής Μωραΐτη.

Συμμετείχαν οι μαθήτριες:

Έρση Αλεξανδράκου, Μαρία Αλεξίου, Ισαβέλλα Δικαίου, Μελίνα Καπράλου, Εριέττα Καράμαλη, Μαρίνα Τζάννου, Λάουρα Τραυλού

Υπεύθυνη καθηγήτρια, κ. Μ. Αλεξοπούλου

Τη θεατρική διδασκαλία ανέλαβε η κ. Ά. Γριβάκου.

Τα παιδιά συνόδευσαν οι κ.κ. Μ. Αλεξοπούλου, Ι. Πρωτοπαπά και Α. Γριβάκου