Πρόβα εκλογών στο International Baccalaureate της Σχολής Μωραΐτη.

Σε μια προσπάθεια ενημέρωσης των νεαρών μαθητών/τριών, σχετικά με το σημαντικό θέμα της πολιτικής τους ψήφου την Πέμπτη 18/05/23, το Τμήμα του International Baccalaureate της Σχολής Μωραίτη, οργάνωσε προσομοίωση ψηφοφορίας, στην οποία συμμετείχαν οι νεαροί μαθητές/τριες που φέτος ψηφίζουν για πρώτη φορά.

Ο κ. Στέφανος Νόλλας, κοινωνικός επιχειρηματίας, έκανε μια σύντομη επεξηγηματική εισήγηση ενημερώνοντας τα παιδιά σχετικά με την διαδικασία. Ακολούθησε μυστική ψηφοφορία σχετική με θέματα που αφορούσαν τον προγραμματισμό της επόμενης σχολικής χρονιάς. Οι μαθητές/τριες πέρασαν στον ειδικά διαμορφωμένο χώρο όπου δικαστικός αντιπρόσωπος, γραμματέας και εφορευτική επιτροπή, αναγνώρισαν την ταυτότητα τους και επαλήθευσαν την εγγραφή τους στον «εκλογικό» κατάλογο. Πίσω από το παραβάν οι νεαροί εκλογείς έκαναν την επιλογή τους την οποία με σοβαρότητα κατέθεσαν στη σχολική κάλπη.