3η θέση στο Euroschoolsport 2023

Η Σχολή Μωραΐτη κατέλαβε τη 3η θέση στο Ευρωπαϊκό πρόγραμμα Euroschoolsport 2023, που πραγματοποιήθηκε στο Esbjerg της Δανίας στις 23-29 Απριλίου, με τη συμμετοχή οκτώ χωρών.

Η ομάδα του Σχολείου μας αγωνίστηκε σε τρία αθλήματα (στίβο, βόλεϊ και ultimate-frisbee). Εκτός από το αθλητικό κομμάτι της διοργάνωσης, τα παιδιά έλαβαν μέρος σε πληθώρα πολιτιστικών δραστηριοτήτων και παραδοσιακών εκδηλώσεων.

Αναλυτικά συμμετείχαν οι: Ελένη Αλεξανδροπούλου, Αλέξανδρος Αναγνωστόπουλος, Κατερίνα Δερπανοπούλου, Μαριλένα Δευτεραίου, Ιωάννα Ζιώγα, Ιλυάνα Καλυβιώτη, Θοδωρής Κατωπόδης, Κωνσταντίνος Μεταξάς, Θάνος Μπαμπίλης, Απόστολος Ξηρός, Αντώνης Παπατζανάκης, Αναστασία Πεντίδη, Ελέσσα Πουλημένου, Γιώργος Σπανάκης και Χριστόφορος Φούφας.

Την προετοιμασία της ομάδας και τη συνοδεία στους αγώνες είχαν οι καθηγητές Φυσικής Αγωγής Μ. Λουκέρη και Σπ. Μαχαίρας.