3η θέση στο RACECAR Challenge 2023

Η ομάδα ρομποτικής Γυμνασίου αναδείχτηκε 3η ανάμεσα σε 18 σχολικές ομάδες από όλη την Ελλάδα στο RACECAR Challenge 2023. Ο Πανελλήνιος Διαγωνισμός Ρομποτικής για μαθητές και μαθήτριες Γυμνασίου και Α’ Λυκείου Racecar Challenge είναι βασισμένος στο μάθημα miniRacecar, το οποίο δημιουργήθηκε από το Beaver Works Summer Institute (BWSI) του Τεχνολογικού Ινστιτούτου της Μασαχουσέτης (MIT) και καλεί τους συμμετέχοντες να προγραμματίσουν ένα αυτόνομο όχημα σε γλώσσα προγραμματισμού Python, ώστε να φέρουν εις πέρας δοκιμασίες στον καλύτερο δυνατό χρόνο.

O διαγωνισμός διεξήχθη στις 29 Απριλίου στο Pierce - Αμερικανικό Κολλέγιο Ελλάδος. Την ομάδα μας αποτελούν οι μαθητές Κωνσταντίνος Σταύρου, Βασίλης Πετρόπουλος και Δημήτρης Παναγιωτακόπουλος.

Υπεύθυνοι ομίλου: Μάνος Βλάσσης coach, Νεφέλη Μπιρμπάκου technical support leader