Το Κεντρικό Κοινοτικό Συμβούλιο του Γυμνασίου στο Προεδρικό Μέγαρο

Το προεδρείο της Μαθητικής Κοινότητας και οι εκπρόσωποι των τμημάτων του Γυμνασίου επισκέφτηκαν την κατοικία της Προεδρικής Δημοκρατίας. Είχαν την τιμή να είναι το πρώτο προεδρείο σχολείου που φιλοξενήθηκε στο Μουσείο Δώρων που έχουν δοθεί από θεσμικά όργανα και προέδρους άλλων κρατών στους εκάστοτε Προέδρους της Δημοκρατίας. Τα παιδιά ξεναγήθηκαν από τον συγγραφέα και μέλος του γραφείου τύπου του Προεδρικού Μεγάρου, κ. Νίκο Δαβέττα, ενημερώθηκαν για την ιστορία και αρχιτεκτονική του κτιρίου του Προεδρικού Μεγάρου, θαύμασαν τα έργα τέχνης και τα πολύτιμα αντικείμενα που κοσμούν τα δωμάτια. Τέλος, συζήτησαν τις προϋποθέσεις ανάδειξης του προσώπου στον θεσμό του/της Προέδρου της Δημοκρατίας, τα καθήκοντα που τελεί και τον συμβολισμό που εκπροσωπεί.

Η επίσκεψη πραγματοποιήθηκε τη Δευτέρα 13 Φεβρουαρίου 2023 με συνοδούς καθηγητές τους Π. Βουτσινά και Γ. Μανιάτη.