Συμμετοχή στο Πρωτάθλημα Ρητορικής ECNAIS

ekdiloseis-symmetohi_protathlima_ritorikis-arhiki

Ο όμιλος Forensics του Σχολείου μας συμμετείχε στον ελληνικό προκριματικό γύρο του Πρωταθλήματος Ρητορικής του ECNAIS (European Council of National Associations of Independent Schools), ενός πανευρωπαϊκού πρωταθλήματος ρητορικής που θα διεξαχθεί στη Λισαβόνα τον Απρίλιο. Σκοπός αυτού του πρωταθλήματος ήταν η ανάδειξη των τριών καλύτερων ομιλητών που θα εκπροσωπήσουν τη χώρα μας στην επόμενη φάση.

Στο τουρνουά, που πραγματοποιήθηκε το Σαββατοκύριακο 21 & 22 Ιανουαρίου, συμμετείχαν 11 ιδιωτικά Λύκεια της Αττικής με αντιπροσωπεία τριών μαθητών. Το Σχολείο μας εκπροσώπησαν η Κατερίνα Μαλλιαροπούλου (Α’ Λυκείου), ο Αντώνης Χαραλάμπους (Α’ Λυκείου) και ο Βασίλης Βελάνης (ΙΒ1), οι οποίοι διακρίθηκαν για την παρουσία τους στο πρωτάθλημα, με τον Αντώνη Χαραλάμπους να βραβεύεται ως ο 5ος καλύτερος ομιλητής.

Υπεύθυνοι ομίλου: Σ. Κάουφμαν, Α. Βαμβούκος, Π. Γκουβέλης, Φ. Κουτσοδημητρόπουλος, Γ. Φραγκιαδάκης.