Επίσκεψη στο Θέατρο Τέχνης

Μαθητές και μαθήτριες του τμήματος γ5 Γυμνασίου επισκέφτηκαν το Θέατρο Τέχνης για να παρακολουθήσουν την παράσταση «Το γεφύρι της Άρτας και οι λυγερές του Κάτω Κόσμου», με τη σκηνοθετική επιμέλεια της Καλλιτεχνικής Διευθύντριας του Θεάτρου και αποφοίτου του Σχολείου Μαριάννας Κάλμπαρη.

Η παράσταση, χρησιμοποιώντας ως έναυσμα το ομώνυμο δημοτικό τραγούδι, το οποίο τα παιδιά διδάσκονται στο πλαίσιο του μαθήματος της Λογοτεχνίας, αποτυπώνει τη θέση του άνδρα και της γυναίκας στη λαϊκή παράδοση, ενώ παράλληλα επιχειρεί τη σύνδεση με τον σύγχρονο προβληματισμό για τα στερεότυπα των φύλων, τις διακρίσεις, την έμφυλη βία γενικά και τις γυναικοκτονίες ειδικότερα.

Η επίσκεψη πραγματοποιήθηκε το Σάββατο 10 Δεκεμβρίου και τα παιδιά συνόδευσε η Ρ. Ποθητάκη.