Η Πολιτιστική Ομάδα στην παράσταση Εγώ ο Μάρκος

Η Πολιτιστική Ομάδα Γυμνασίου-Λυκείου παρακολούθησε την θεατρική παράσταση Εγώ ο Μάρκος στο θέατρο Στοά με σκηνοθέτη και πρωταγωνιστή τον Θανάση Παπαγεωργίου. Το έργο έχει γραφτεί από την δασκάλα μουσικής του Σχολείου μας, Νάνσυ Τουμπακάρη και βασίζεται στην αυτοβιογραφία του Μάρκου Βαμβακάρη. Η Ν. Τουμπακάρη συνεργάστηκε με την Πολιτιστική Ομάδα και πριν την παράσταση συζήτησε με τα παιδιά για το έργο, θέτοντας το ιστορικό και κοινωνικό πλαίσιο της εποχής του ρεμπέτικου. Μετά τη λήξη της, τα παιδιά είχαν και μια σύντομη συνομιλία με τον σκηνοθέτη-πρωταγωνιστή κ. Παπαγεωργίου. Τους μαθητές και τις μαθήτριες συνόδευσαν οι υπεύθυνοι της Πολιτιστικής Ομάδας Λ. Ρεμπελάκος και Χρ. Σιορίκης.

Σε συνέχεια της δράσης η Ν. Τουμπακάρη πραγματοποίησε μια σύντομη παρουσίαση για όλα τα παιδιά της Πολιτιστικής, στον χώρο του Σχολείου, ολοκληρώνοντας με αυτόν τον τρόπο μια πολύ ενδιαφέρουσα συνεργασία!