Leiden Model United Nations 2022

Οι μαθητές/τριες του ομίλου Forensics Γυμνασίου και Λυκείου-ΙΒ έλαβαν μέρος στην προσομοίωση Συνεδρίασης των Ηνωμένων Εθνών, Leiden Model United Nations (LeMUN), που πραγματοποιήθηκε στην Ολλανδία από τις 11 έως τις 13 Νοεμβρίου του 2022.

Στην αποστολή έλαβαν μέρος 13 μαθητές/τριες (Γυμνασίου, Γενικού Λυκείου και IB). Το θέμα του φετινού συνεδρίου ήταν «Fake News».

Οι μαθητές/τριες χωρίστηκαν σε επιτροπές, στις οποίες συζήτησαν επίκαιρα παγκόσμια θέματα που απασχολούν τα κράτη-μέλη των Ηνωμένων Εθνών, όπως ο πόλεμος Ρωσία – Ουκρανίας, η καταπολέμηση ξένων επιρροών σε εθνικές εκλογές, η αποψίλωση δασών στη Λατινική Αμερική, η προπαγάνδα,  και η βελτίωση της διεθνούς συνεργασίας σε θέματα δημοσιογραφίας. Στη συνέχεια, ως εκπρόσωποι διαφόρων χωρών, συνέβαλαν στη σύνταξη αποφάσεων και λύσεων για τη συλλογική αντιμετώπιση των προβλημάτων που μελέτησαν.

Συνοδοί καθηγητές: Γ. Βλασταράς, Σ. Κάουφμαν