Πρόκριση ομίλου Καινοτομίας στον τελικό του Διαγωνισμού GetIT

Η ομάδα του ομίλου Καινοτομίας προκρίθηκαν και έλαβαν μέρος στον τελικό του διαγωνισμού GetIT που οργανώθηκε πιλοτικά για πρώτη φορά στην Ελλάδα από την Amazon Web Services στο αμφιθέατρο του Ιδρύματος Ευγενίδου. O διαγωνισμός απευθύνεται σε παιδιά της α’ Γυμνασίου και τα καλεί να σχεδιάσουν μια εφαρμογή που να δίνει λύση σε κάποιο πραγματικό πρόβλημα με το οποίο έρχονται αντιμέτωπα στο σχολείο τους.

Τα παιδιά παρουσίασαν το “Plan it”, μια εφαρμογή που στόχο έχει να βοηθήσει κάθε μαθητή/τρια να οργανώσει τον χρόνο μελέτης του με τέτοιο τρόπο σε καθημερινό επίπεδο ώστε να ολοκληρώνει τις εργασίες και τις εξωσχολικές δραστηριότητες και να «δημιουργείται» ελεύθερος χρόνος για ξεκούραση και ψυχαγωγία.

Η ομάδα του Σχολείου μας απέσπασε πολύ θετικά σχόλια για την ιδέα της, ενώ ταυτόχρονα απόλαυσε τη συμμετοχή της στη διαδικασία του τελικού!

Υπεύθυνος ομίλου: Γιάννης Αλεξόπουλος