Επίσκεψη του γ4 Γυμνασίου στο Αττικό Πάρκο

Οι μαθητές/τριες του τμήματος γ4 Γυμνασίου επιβραβεύτηκαν για την επιτυχημένη προσπάθεια που έκαναν προκειμένου να επιτευχθεί ο φιλανθρωπικός σκοπός των ημερολογίων του σχολείου με μια εκδρομή. Τα παιδιά επέλεξαν να επισκεφτούν το Αττικό Ζωολογικό Πάρκο την Πέμπτη 19 Μαΐου 2022.

Η επιμελήτρια του Αττικού Πάρκου και ειδική στη διατήρηση αιλουροειδών, κ. Andrea Cerni, μίλησε στα παιδιά για τις ενέργειες που γίνονται στο Πάρκο για τη διατήρηση απειλούμενων ειδών ζώων. Αναφέρθηκε και στις προδιαγραφές που πρέπει να τηρούνται σε όσους ζωολογικούς κήπους συμμετέχουν στο δίκτυο EAZA-European Association of Zoos and Aquaria.

Οι μαθητές/τριες είχαν την ευκαιρία να προβληματιστούν για τις διαφορετικές πτυχές των ζωολογικών κήπων αλλά, εν τέλει, και να απολαύσουν μια όμορφη μέρα παρέα έξω από την τάξη.