Παρασημοφόρηση κας Χρυσάνθης Μωραΐτη-Καρτάλη

Το παράσημο του Chevalier des Arts et des Lettres απονεμήθηκε στη Διευθύντρια της Σχολής Μωραΐτη, κα Χρυσάνθη Μωραΐτη- Καρτάλη για την προσφορά της ίδιας όπως και του Σχολείου στα Γαλλικά Γράμματα και τον γαλλικό πολιτισμό.

Το παράσημο παρέλαβε εκ μέρους της ο κος Αντώνης Καρτάλης. Η απονομή έγινε τη Δευτέρα 11 Απριλίου στο αμφιθέατρο του Γαλλικού Ινστιτούτου από τον κο Nicolas Eybelin, Σύμβουλο Συνεργασίας και Μορφωτικής Δράσης της Πρεσβείας της Γαλλίας στην Ελλάδα και Διευθυντή του Γαλλικού Ινστιτούτου Ελλάδος.

Αυτή η διάκριση απονέμεται από το Γαλλικό κράτος και είναι μια από τις υψηλότερες για να τιμηθούν εξέχουσες προσωπικότητες των τεχνών και γραμμάτων.

Η κυρία Καρτάλη έχει ήδη τιμηθεί το 2015 με τα Παράσημα του Chevalier και του Officier dans l'Ordre des Palmes Αcadémiques (Ιππότη και Αξιωματικού του Τάγματος του Ακαδημαϊκού Φοίνικα).