Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα PEEP History

Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα PEEP History - Κεντρική Εικόνα

Την εβδομάδα 10-17 Νοεμβρίου πέντε μαθητές και μαθήτριες της Α΄ και Β΄Λυκείου συμμετείχαν στο Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα PEEP History, που πραγματοποιήθηκε φέτος στο Hilversum Gymnasium της Ολλανδίας.

Εκτός από τη διοργανώτρια Ολλανδία και την Ελλάδα συμμετείχαν στο συγκεκριμένο πρόγραμμα η Ρωσία, η Ουγγαρία και η Φινλανδία με αντίστοιχους αριθμούς μαθητών/τριών. Όλες οι εθνικές ομάδες παρουσίασαν εργασίες σχετικά με το θέμα «Η ξενοφοβία στη χώρα μας στο παρελθόν και το παρόν». Επίσης, παρακολούθησαν διαλέξεις ιστορικού και φιλοσοφικού περιεχομένου, επισκέφτηκαν το Amsterdam, όπου ξεναγήθηκαν στο Rijksmuseum και το σπίτι της Άννας Φρανκ, και είχαν την ευκαιρία να μοιραστούν με τους μαθητές του Hilversum Gymnasium την εμπειρία της προετοιμασίας και διεξαγωγής των μαθητικών εκλογών του σχολείου τους.
Την ομάδα που αντιπροσώπευσε το Σχολείο μας προετοίμασε και συνόδευσε η καθηγήτρια του Λυκείου, κ. Φωτεινή Ντάνου.