Το ΚΚΣ μιλά για τον εθελοντισμό στη β΄ τάξη

Τα παιδιά της β΄ Δημοτικού υποδέχτηκαν τις Μυρτώ Κάλμπαρη (Α4), Ναταλία Κοκορομύτη (Γ2), Μαρίνα Κοσβογιάννη (Α3) και Μαριάννα Μπελιμπασάκη (Α4), εκπροσώπους του δεκαπενταμελούς συμβουλίου του Λυκείου. Πρόκειται για μία δράση που εντάσσεται στο πλαίσιο της θεματικής ενότητας «Ενδιαφέρομαι και Ενεργώ» των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων.

Οι μαθήτριες μίλησαν στα παιδιά για τη σημασία του εθελοντισμού, για τις φιλανθρωπικές και περιβαλλοντικές δράσεις της Μαθητικής Κοινότητας Λυκείου, αλλά και για τον τρόπο που κάθε ένας από εμάς, με απλούς τρόπους στην καθημερινότητά του, μπορεί να βοηθάει ανθρώπους που το έχουν ανάγκη.

Στάθηκαν, επίσης, στο αίσθημα χαράς και ικανοποίησης που εισπράττουμε συμμετέχοντας σε ανάλογες δράσεις, αλλά και στη σημασία της συνεχούς προσφοράς – ένα στοιχείο που χαρακτηρίζει την κουλτούρα του Σχολείου μας. Η επικοινωνία αυτή των μικρότερων με τα μεγαλύτερα παιδιά της σχολικής κοινότητας αποτελεί πηγή έμπνευσης για όλους!