Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα PEEP Culture

Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα PEEP Culture - Κεντρική Εικόνα

Την εβδομάδα 17-24 Νοεμβρίου πέντε μαθήτριες της Α΄, Β΄Λυκείου και του ΙΒ1 συμμετείχαν στο Ευρωπαϊκό πρόγραμμα PEEP Culture που πραγματοποιήθηκε φέτος στο National College “Iulia Hasdeu”

στο Βουκουρέστι. Εκτός από τη διοργανώτρια Ρουμανία και την Ελλάδα συμμετείχαν η Δανία, η Ουκρανία και η Ουγγαρία, με αντίστοιχους αριθμούς μαθητών/τριών. Όλες οι εθνικές ομάδες παρουσίασαν εργασίες με θέμα «Εθνικές παραδόσεις στη σύγχρονη τέχνη στη χώρα μας». Επίσης, οι διεθνείς ομάδες που διαμορφώθηκαν κατά τη διάρκεια του προγράμματος ασχολήθηκαν με ποικίλες διαδραστικές δημιουργικές δραστηριότητες. Τέλος, οι μαθητές/τριες ξεναγήθηκαν στο Βουκουρέστι και τα μουσεία του και επισκέφτηκαν το γραφικό Brasov.
Την ομάδα που αντιπροσώπευσε το Σχολείο μας προετοίμασε και συνόδευσε ο καθηγητής, κ. Στράτος Μυρογιάννης.