International Theatre Project

International Theatre Project	 - Κεντρική Εικόνα

Την εβδομάδα 6-13 Απριλίου 2013 πραγματοποιήθηκε στο Σχολείο μας το International Theatre Project στο πλαίσιο του ευρωπαϊκού προγράμματος P.E.E.P. Εκτός από την Ελλάδα συμμετείχαν
η Δανία, η Τσεχία, η Ρουμανία και η Φινλανδία, με 20 μαθητές και 6 συνοδούς καθηγητές.

To πρόγραμμα ξεκίνησε με την παρουσίαση εικοσάλεπτων εθνικών παραστάσεων, που η κάθε αποστολή είχε ετοιμάσει στη χώρα της, με θέμα «poke, like, request, reject: making friends in the global community». Στη συνέχεια, οι μαθητές/τριες που συμμετείχαν αναμείχθηκαν σε διεθνείς ομάδες οι οποίες, με την καθοδήγηση των καθηγητών που συνόδευαν τις εθνικές αποστολές, προετοίμασαν παραστάσεις διάρκειας 5-10 λεπτών με θέμα «Was it a coincidence?».

Το πρόγραμμα περιλάμβανε επίσης διαλέξεις και συζητήσεις για το σύγχρονο θέατρο, καθώς και επισκέψεις σε αρχαιολογικούς χώρους και μουσεία.