Εκπαιδευτικές επισκέψεις της γ’ Γυμνασίου

Την Πέμπτη 31 Μαρτίου 2022 πραγματοποιήθηκαν οι εκπαιδευτικές επισκέψεις όλων των τμημάτων της γ’ Γυμνασίου ως εξής:

• Οι μαθητές/τριες του τμήματος γ1 περιηγήθηκαν σε γνωστές και γεμάτες ιστορία γειτονιές του Πειραιά, όπως στην πλατεία Κανάρη, στο Ρολόι, στο Λιμάνι της Ζέας και στην παραλία Βοτσαλάκια. Για τα μέρη που επισκέφτηκαν είχαν προηγουμένως ετοιμάσει σύντομες παρουσιάσεις με σημαντικές πληροφορίες.
  • Οι μαθητές/τριες του τμήματος γ2 επισκέφτηκαν το Κέντρο Πολιτισμού-Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος και παρακολούθησαν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Το κλίμα αλλάζει», ενώ οι μαθητές/τριες του γ3 συμμετείχαν σε ένα εκπαιδευτικό πρόγραμμα δημιουργίας artbook με χαρακτικά και κολάζ  προσωπικών και συλλογικών αφηγήσεων με θέμα «Who am I».
  • Τα τμήματα γ4 και γ5 επισκέφτηκαν τον Αρχαιολογικό Χώρο της Ακρόπολης, ξεναγήθηκαν στο Αρχαίο Θέατρο του Διονύσου και περιηγήθηκαν στον Άρειο Πάγο.