Εκπαιδευτικές επισκέψεις της β’ Γυμνασίου

Την Πέμπτη 31 Μαρτίου 2022 πραγματοποιήθηκαν οι εκπαιδευτικές επισκέψεις όλων των τμημάτων της β’ Γυμνασίου ως εξής:

• Οι μαθητές/τριες του τμήματος β1 επισκέφτηκαν το Μουσείο και τον Αρχαιολογικό Χώρο της Βραυρώνας. Περιηγήθηκαν στον ναό της Αρτέμιδος και γνώρισαν τα σημαντικά εκθέματα των συλλογών του μουσείου.
  • Οι μαθητές/τριες του τμήματος β2 περιηγήθηκαν σε γνωστές και γεμάτες ιστορία γειτονιές του Πειραιά, όπως στην πλατεία Κανάρη, στο Ρολόι, στο Λιμάνι της Ζέας και στην παραλία Βοτσαλάκια. Για τα μέρη που επισκέφτηκαν είχαν προηγουμένως ετοιμάσει σύντομες παρουσιάσεις με σημαντικές πληροφορίες.
  • Οι μαθητές/τριες του τμήματος β3 περιηγήθηκαν στον Αρχαιολογικό Χώρο της Ελευσίνας.
  • Το τμήματα β4 και β5 ξεναγήθηκαν στο δυτικό και νότιο κομμάτι του λόφου Φιλοπάππου, στις συνοικίες Ασύρματος και Κουκάκι. Στο πλαίσιο της ξενάγησης ενημερώθηκαν για τη γένεση και την ανάπτυξη αυτών των συνοικιών από την εποχή του μεσοπολέμου μέχρι και σήμερα, καθώς και για τις συνθήκες που δημιούργησαν τις πρώτες οικίσεις στην περιοχή.