Εκπαιδευτικές επισκέψεις της α’ Γυμνασίου

Την Πέμπτη 31 Μαρτίου 2022 πραγματοποιήθηκαν οι εκπαιδευτικές επισκέψεις όλων των τμημάτων της α’ Γυμνασίου ως εξής:

• Οι μαθητές/τριες του τμήματος α1 ξεναγήθηκαν στον πεζόδρομο της Διονυσίου Αρεοπαγίτου. Χωρίστηκαν σε ομάδες και παρουσίασαν στοιχεία του κινήματος art nouveau, ενδιαφέρουσες πληροφορίες για το Ωδείο Ηρώδου Αττικού και για έναν άγνωστο σταθμό στη μέση της οδού που εικάζεται ότι είναι τα μη σωζόμενα θεμέλια της οικίας του Πρόκλου, ενός από τους τελευταίους, σημαντικότερους κλασικούς φιλοσόφους. Η ξενάγηση έκλεισε με μια στάση στον γραφικό ναό του Ιερού Ναού του Αγ. Δημητρίου του Λουμπαρδιάρη και τον λόφο του Φιλοπάππου, από όπου απόλαυσαν την πανέμορφη θέα της πόλης.
  • Τα τμήματα α2 και α3 επιδόθηκαν σε ένα κυνήγι θησαυρού με ιστορικές αναφορές στα Αναφιώτικα στην Πλάκα.
  • Οι μαθητές/τριες του τμήματος α4 επισκέφτηκαν το Μουσείο και τον Αρχαιολογικό Χώρο της Βραυρώνας. Περιηγήθηκαν στον ναό της Αρτέμιδος και γνώρισαν από κοντά τα σημαντικά εκθέματα των συλλογών του μουσείου.
  • Οι μαθητές/τριες του τμήματος α5 επισκέφτηκαν και εξερεύνησαν μια ιδαιτέρως ενδιαφέρουσα γεωλογικά περιοχή της Αττικής, το Σουσάκι, που είναι ηφαιστιογενής.