Διάκριση ομίλου Επιχειρηματικότητας Λυκείου-IB

Η ομάδα “OPBins” διακρίθηκε στον «2ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό Νέων με Προσανατολισμό στην Αειφόρο Ανάπτυξη», που διοργανώνεται από το Envolve Entrepreneurship, ως μία από τις δέκα καλύτερες ομάδες.

Η ομάδα των Στέλιου Βαφιά (Α5), Μελίνας Βελισσαράτου (IB1), Μαρίνας Γιαβρίδη (A4), Αλέξη Παπαγιαννακόπουλο (Α5), Νεφέλης Πολυμενίδη (ΙΒ1), Φαίδρας Ράπτη (Α1), Χάρη Σαραντίτη (ΙΒ1) και Κωνσταντίνου Σταγάκη (ΙΒ1) σχεδίασε έναν «έξυπνο» κάδο, με την ονομασία “OPBin”, ως λύση στο πρόβλημα της έλλειψης κινήτρου των πολιτών για ανακύκλωση.

Στον διαγωνισμό συμμετείχαν πάνω από 120 σχολεία από όλη την Ελλάδα και η αξιολόγηση των καλύτερων επιχειρηματικών προτάσεων προέκυψε έπειτα από παρουσίαση των μαθητών/τριών του σχεδίου της ιδέας, του ίδιου του προϊόντος, αλλά και ενός video στο οποίο παρουσιάζεται η προτεινόμενη λύση.