Συμμετοχή του Σχολείου στο PEEP Science

Συμμετοχή του Σχολείου στο PEEP Science	 - Κεντρική Εικόνα

Την εβδομάδα 9-16 Νοεμβρίου 2013 πέντε μαθήτριες της Α΄Λυκείου συμμετείχαν στο ευρωπαϊκό πρόγραμμα PEEP Science, που πραγματοποιήθηκε φέτος στο Vaskivuori Upper Secondary School, στη Vantaa της Φινλανδίας.

Εκτός από τη διοργανώτρια Φινλανδία και την Ελλάδα, συμμετείχαν στο συγκεκριμένο πρόγραμμα η Ολλανδία, η Ουγγαρία και η Ουκρανία.

Όλες οι εθνικές ομάδες παρουσίασαν εργασίες σχετικά με το θέμα «Looking into the Future: Europe in 2050». Επίσης, επισκέφτηκαν μουσεία, συμμετείχαν σε εργαστήρια που πραγματοποιήθηκαν στο Department of Behavioral Sciences του Πανεπιστημίου του Helsinki, παρακολούθησαν μουσικές παραστάσεις και ξεναγήθηκαν στη Φινλανδική πρωτεύουσα.

Την ομάδα που αντιπροσώπευσε το Σχολείο προετοίμασε και συνόδευσε η καθηγήτρια του Λυκείου κα Χριστίνα Τριανταφύλλου.