Διακρίσεις στον Διαγωνισμό δημιουργίας βίντεο με θέμα το Ολοκαύτωμα

Τιμητικό έπαινο στον 8ο Μαθητικό Διαγωνισμό δημιουργίας ταινίας μικρού μήκους με θέμα «Το Ολοκαύτωμα και οι Έλληνες Εβραίοι», που διοργανώνεται από το Υπουργείο Παιδείας σε συνεργασία με το Εβραϊκό Μουσείο Ελλάδας, απέσπασε η ομάδα των Κωνσταντίνου Μυλωνά (Α4), Αγγελικής Παπανικόλα (Α5) και Αγγελικής Σάρρα (Α4), που δημιούργησε βίντεο με τίτλο: «Το μόνο που θα ήθελα ήταν να δω τη μάνα μου, Αλέξανδρος Σίμχα». Η ομάδα των μαθητών θα συμμετάσχει σε εκπαιδευτικό πρόγραμμα του Εβραϊκού Μουσείου το οποίο περιλαμβάνει μεταξύ άλλων επίσκεψη στο Κρατικό Μνημείο και Μουσείο του Άουσβιτς στην Πολωνία.

Η ομάδα των Αντώνη Ζουρνατζή (Α4), Ντόρας Μαμάη (Α5) και Ελένης Μαρούλη (Α1) συμμετείχε επίσης στον διαγωνισμό με το βίντεο «Πάρε ανάσες, Λόλα, θα’ ναι μακρύς ο δρόμος», το οποίο κατετάγη στην 3η θέση των επιλαχουσών συμμετοχών.

Υπεύθυνες καθηγήτριες: E. Σίντου, Σπ. Αθανασοπούλου-Κυπρίου