Do Your pArt NFT project in the IB

Η ομάδα marketing του Do your pArt NFT του ΙΒ συνδύασε την παράδοση με τις δράσεις CAS και ART, οργανώνοντας μια διαφορετική φιλανθρωπική κίνηση. Την Πέμπτη 24 Φεβρουαρίου οι μαθητές/τριες του ΙΒ1 και ΙΒ2 πήραν γεύση Τσικνοπέμπτης αγοράζοντας ένα  συσκευασμένο παραδοσιακό σουβλάκι.

Τα έσοδα που συγκεντρώθηκαν θα διατεθούν για τη διαδικτυακή ανάρτηση των NFT’s (non-fungible tokens) ψηφιακών έργων τέχνης του τμήματος Visual Arts του ΙΒ. Tο Do Your Part ξεκίνησε ως μία πρωτοβουλία αποφοίτων του ΙΒ και συνεχίζει δυναμικά με νέα σύσταση ομάδας NFT’s με την υποστήριξη του τμήματος Visual Arts.

Τα ψηφιακά έργα τέχνης προς διάθεση, έχουν ως σκοπό να συγκεντρώσουν χρήματα που θα διατεθούν στην Ένωση Μαζί Για το Παιδί.

Στην ομάδα του NFT Project συμμετέχουν οι μαθητές/τριες Γιάννης Καραβάς, Μαρία Κοσκινίδη, Νώντας Λαμπαδάριος και του NFT Marketing οι Νίκος Βεκράκος, Παυλίνα Κορλέτη, ‘Εμιλυ Λυμπεράκη, Δανάη Μπήτρου και Κωστής Ταμπουράς.

Καθηγήτριες συντονίστριες: Μ. Κουρούμαλη, Λ. Παπαγιάννη