Mock trial αποκλειστικά στη Σχολή Μωραΐτη!

Για ακόμα μια χρονιά, η διαδραστική αναπαράσταση ρόλων, ως μέρος μιας δίκης (Mock Trial), διοργανώθηκε το Σάββατο 19 Φεβρουαρίου στο IB της Σχολής Μωραΐτη. Η αναπαράσταση έγινε σε συνεργασία με το The Lawyer Portal, το οποίο υποστηρίζεται από το Law Society και το Γενικό Συμβούλιο του Δικηγορικού Συλλόγου στο Ηνωμένο Βασίλειο. 33 μαθητές του Γυμνασίου και Λυκείου/IB συμμετείχαν στην εικονική αυτή δίκη με ρόλους σε μια πραγματική και επίκαιρη υπόθεση.

Οι προπαρασκευαστικές συνεδρίες των παιδιών στο Αγγλικό Δίκαιο τους έδωσαν τη δυνατότητα να εργαστούν με αυτοπεποίθηση και αποτελεσματικότητα σε ομάδες προσομοιώνοντας την πραγματική δικαστική διαδικασία κατά τη διάρκεια της προσομοίωσης της δίκης.

Προετοιμασία: Διονυσία Αναστασοπούλου.