Έμπρακτη συνεργασία με το Γαλλικό Ινστιτούτο

Η Σχολή Μωραΐτη ήταν από τα πρώτα σχολεία στην Ελλάδα που δίδαξαν τη γαλλική γλώσσα, ήδη από τη δεκαετία του ’30 και το πρώτο εκπαιδευτικό ίδρυμα που συνεργάστηκε με το Πανεπιστήμιο της Σορβόννης για παροχή πανεπιστημιακών σπουδών. Το Γαλλικό Ινστιτούτο Ελλάδας έχει βραβεύσει επανειλημμένα το Σχολείο για την προώθηση του γαλλικού πολιτισμού, της γαλλικής γλώσσας και των γαλλικών εξετάσεων γλωσσομάθειας.

Την Τετάρτη 16 Φεβρουαρίου στο Αμφιθέατρο Θόδωρου Αγγελόπουλου του Γαλλικού Ινστιτούτου, ο Μορφωτικός Ακόλουθος της Γαλλικής Πρεσβείας και Διευθυντής του Γαλλικού Ινστιτούτου Ελλάδος κ. Nicolas Eybelin και Διευθυντής του Τμήματος Εξετάσεων και Πιστοποιήσεων του Γαλλικού Ινστιτούτου Ελλάδος κ. Νικολά Χριστοδούλου ανανέωσαν τη συνεργασία του Γαλλικού Ινστιτούτου με το Σχολείο μας και απένειμαν ειδική πλακέτα.

Στην απονομή παραβρέθηκαν ο κ. Αντώνης Καρτάλης εκ μέρους της Διεύθυνσης του Σχολείου και η Υπεύθυνη του τμήματος Γαλλικών του Σχολείου, κα Ειρήνη Ελευθερίου.