Το ΚΚΣ έχει νέο λογότυπο!

Οι μαθητές/τριες του Ομίλου Σχεδιασμού και Καινοτομίας του Λυκείου σχεδίασαν τις προτάσεις τους για το νέο λογότυπο του Κεντρικού Κοινοτικού Συμβουλίου. Η διαδικασία ξεκίνησε με συζήτηση σχετικά με τις προδιαγραφές, τις χρήσεις και την «ιστορία» ενός λογότυπου, μέσα από παραδείγματα γνωστών λογότυπων. Στη συνέχεια, οι ομάδες προσπάθησαν με τις ιδέες τους να «χωρέσουν» την έννοια του ΚΚΣ σε ένα σύμβολο, να επιλέξουν τα κατάλληλα χρώματα και γραμματοσειρές και να το παρουσιάσουν, αιτιολογώντας τις επιλογές τους. Σχεδίασαν πληθώρα σκίτσων στο χαρτί και κατέληξαν στην τελική τους πρόταση, που σχεδιάστηκε με τη βοήθεια των υπολογιστών σε διανυσματική μορφή. Τα μέλη του ΚΚΣ πήραν τη -δύσκολη- απόφαση να επιλέξουν το σχέδιο του Χριστόδουλου Χλοψίδη και του Άλκη Παπαγαρυφάλλου, μαθητών του ΙΒ2.

Υπεύθυνη Ομίλου: Μ. Σταμπολή