Μαθητική Συνάντηση Δημόσιου Λόγου στα Γαλλικά

Ο  διαγωνισμός “Conseil du Jeune Orateur” είναι o μοναδικός στην Ελλάδα για τη ρητορική. Πρόκειται για την προσομοίωση στα γαλλικά μιας Ανοιχτής Συνεδρίασης Δημοτών που θέτει τους μαθητές σε ρόλο ενεργού πολίτη. Τα θέματα Eπιχειρηματολογίας-Αντιλογίας στα οποία θα διαγωνιστούν οι συμμετέχοντες είναι τα εξής:

• Les youtubeurs pourraient – ils être considérés comme de vrais artistes, des journalistes, etc..ou pas?
  • La pandémie nous a-t-elle rendus plus solidaires ou plus isolés?

Οι μαθητές/τριες που επιλέχτηκαν για να λάβουν μέρος στη Μαθητική Συνάντηση Δημόσιου Λόγου στα Γαλλικά, που οργανώνεται και διεξάγεται από το «ΔΕΛΑΣΑΛ» στη Θεσσαλονίκη, είναι:

• Από τη γ’ Γυμνασίου οι: Δήμητρα Γριβέα και Μαρία Παπαγιαννάκου
  • Από την Α’ Λυκείου οι: Ιλυάνα Καλυβιώτη, Μαρίνα Κοσβογιάννη, Πέτρος Πετρατζάς, Κάρμεν Λεμές, Αγγελική Σάρρα και Χρήστος Σπανάκης