Ημέρα Ανάγνωσης Γερμανικής Λογοτεχνίας

Οι μαθητές και οι μαθήτριες των τάξεων γ’, δ’, ε’ και στ’ Δημοτικού του τμήματος Γερμανικών συμμετείχαν για 12η συνεχή χρονιά στη Γερμανική Ημέρα Αφήγησης (Bundesweiter Vorlesetag).

Την ημέρα αυτή, συγγραφείς, πολιτικοί, ηθοποιοί, δάσκαλοι, αλλά και απλοί πολίτες, διαβάζουν στα παιδιά παραμύθια και άλλα λογοτεχνικά βιβλία με στόχο την καλλιέργεια της φιλαναγνωσίας. Οι φετινές αναγνώστριες των βιβλίων ήταν η επιτετραμμένη της Αυστριακής Πρεσβείας στην Αθήνα, κα Martina Hermann, η υποδιευθύντρια του Ινστιτούτου ÖSD Ελλάδας, κα Tina Schürmann, αλλά και οι καθηγητές/τριες του τμήματος Γερμανικών του Σχολείου μας κα Μαρία Μόσχου και κ. Holger Tzschaschel.

Τα παιδιά του Δημοτικού άκουσαν παιδικές ιστορίες στα Γερμανικά, παρακολούθησαν σκηνές σε προβολή power point, άκουσαν τραγούδια σχετικά με την πλοκή των βιβλίων και συζήτησαν με τους/τις προσκεκλημένους/ες.