Γιορτάζοντας το Halloween στην Αγγλόφωνη Εκπαίδευση

Οι μαθητές του Δημοτικού και της της α’ Γυμνασίου γιόρτασαν το Halloween στα μαθήματα της Αγγλόφωνης Εκπαίδευσης.

Στην α’ Δημοτικού τα παιδιά έμαθαν τραγούδια, στόλισαν τις τάξεις και έπαιξαν παιχνίδια. Στη συνέχεια πήραν κολοκύθες, μέτρησαν το ύψος, το βάρος και τη διάμετρό τους, έφτιαξαν πύργους χρησιμοποιώντας τις και ζωγραφιές σε μαύρο χαρτόνι με αλάτι και νερομπογιές.

Τα παιδιά της β’ Δημοτικού συζήτησαν για το Halloween και έμαθαν πώς γιορτάζεται το έθιμο σε διάφορες χώρες. Έφτιαξαν μαγικό φίλτρο και φαντάσματα χρησιμοποιώντας άσπρα πιάτα.

Οι μαθητές/τριες της γ’ Δημοτικού δημιούργησαν φαναράκια χρησιμοποιώντας γυάλινα βαζάκια, της δ’ Δημοτικού έφτιαξαν αράχνες και νυχτερίδες και της ε’ Δημοτικού δημιούργησαν φαντάσματα χρησιμοποιώντας ζυμαρικά πάνω σε μαύρο χαρτί. Τέλος, τα παιδιά της στ’ Δημοτικού στόλισαν κολοκύθες.

Στην α’ Γυμνασίου τα παιδιά έγραψαν ιστορίες, έκαναν χειροτεχνίες και διακόσμησαν και αυτά τις χαρακτηριστικές κολοκύθες.

Όλα τα παιδιά διασκέδασαν με τις γιορτινές αυτές δραστηριότητες και τα έργα τους στόλισαν το ισόγειο του Σχολείου.