Παγκόσμια Ημέρα Ζώων

pagkosmia imera zoon

Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα των ζώων, οι μαθητές και οι μαθήτριες της β’ Δημοτικού μέσα από μία όμορφη παρουσίαση που έγινε στην τάξη γνώρισαν τα δικαιώματα των ζώων και κατανόησαν την ευθύνη  και τις υποχρεώσεις που επιφέρει η απόκτηση ενός  ζώου συντροφιάς. Η αγάπη, η φροντίδα  και η προστασία τους είναι δείγμα της παιδείας μας και του πολιτισμού μας.

Τα παιδιά έκαναν ανάγνωση του ποιήματος «Ο φίλος μας ο Σαμ» της Ιωάννας Κυρίτση-Τζιώτη και στη συνέχεια καταπιάστηκαν με ενδιαφέρουσες συνοδευτικές δραστηριότητες  αξιοποίησής του.

Τέλος, οι μαθητές και οι μαθήτριες επιδόθηκαν σε εικαστικές δημιουργίες με θέμα τα ζώα. Χρησιμοποίησαν τη φαντασία τους, λίγα φθινοπωρινά φύλλα που μάζεψαν κάνοντας έναν περίπατο στη γειτονιά τους, χαρτί, κόλλα και ξυλομπογιές και ... να! Τα φύλλα μετατράπηκαν σε ζώα!