Συμμετοχή στην 9η Προσομοίωση Ηνωμένων Εθνών (CSMUN)

Ο όμιλος Forensics  Γυμνασίου-Λυκείου-ΙΒ συμμετείχε στην 9η προσομοίωση των Ηνωμένων Εθνών (Model United Nations) που διοργανώθηκε από το Campion School και πραγματοποιήθηκε διαδικτυακά στις 2 & 3 Οκτωβρίου 2021.

Το Σχολείο μας αντιπροσώπευσε το κράτος της Ισπανίας, με τους μαθητές/τριες να χωρίζονται σε επιτροπές και ως «διπλωμάτες» του Οργανισμού Ηνωμένων Εθνών ασχολήθηκαν με παγκόσμια ζητήματα, όπως η καταστροφή του περιβάλλοντος, η διεθνής πολιτική, η δημόσια υγεία και η ασφάλεια των κρατών ενόψει κρίσεων.

Προβληματίστηκαν, επίσης, γύρω από ειδικά θέματα, όπως η διασφάλιση της ψυχικής υγείας του πληθυσμού με επαρκή υγειονομική κάλυψη και η οριοθέτηση της ασυλίας πολιτικών ηγετών, με στόχο, από κοινού με άλλους «διπλωμάτες», να βρουν και να προτείνουν λύσεις στα παραπάνω ζητήματα και να περάσουν ψηφίσματα.

Υπεύθυνοι ομίλου: Γ. Βλασταράς, Δ. Κατσαρός, Φ. Κουτσοδημητρόπουλος, Γ. Φραγκιαδάκης, Σ. Κάουφμαν, Α. Βαμβούκος.