Workshop της E’ Δημοτικού στα Καλλιτεχνικά

Τα παιδιά της Ε' Δημοτικού ολοκλήρωσαν το workshop με την εικονογράφο Μάρια Μπαχά στο πλαίσιο του μαθήματος των Καλλιτεχνικών. Η κυρία Μπαχά με αφορμή το βιβλίο της «Μια ιστορία για τον Διονύσιο Σολωμό», του οποίου έχει κάνει την συγγραφή και την εικονογράφηση, παρουσίασε στους μαθητές της Ε' Δημοτικού την προσωπική της μέθοδο καλλιτεχνικής εργασίας για τη δημιουργία των εικόνων του βιβλίου. Οι μαθητές είχαν έτσι την ευκαιρία να κατανοήσουν τη σημασία της αναζήτησης πρωτογενών και δευτερογενών πηγών, την πολυπλοκότητα μιας ουσιαστικής έρευνας αλλά και τον τρόπο με τον οποίο το υλικό που προκύπτει συγκλίνει και δημιουργεί μια εικόνα. Με αυτή τη μέθοδο οι μαθητές εργάζονται στο καλλιτεχνικό project για τα 200 χρόνια από την Ελληνική Επανάσταση. Η δραστηριότητα αυτή η πραγματοποιήθηκε στις 9 Απριλίου 2021.