Συνεργασία με το ΑΠΘ

synergasia_me_to_apth

Ομάδα φοιτητών και φοιτητριών του τμήματος Γερμανικής Γλώσσας και Φιλολογίας του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης παρακολούθησαν, στο πλαίσιο της πρακτικής τους άσκησης, το μάθημα των Γερμανικών σε τάξεις του Δημοτικού και του Γυμνασίου από τις 3 έως τις 31 Μαρτίου 2021. Συμμετείχαν αρχικά στη διαδικασία παράδοσης της νέας ύλης, της εμπέδωσης, εξάσκησης και επανάληψής της, ενώ στο τέλος είχαν την ευκαιρία να παρουσιάσουν σε ομάδες μια διδακτική ενότητα.

Η συνεργασία μεταξύ των καθηγητριών, των φοιτητών/τριών και των μαθητών/τριών υπήρξε εξαιρετική, οι δε ασκούμενοι/νες εξέφρασαν τις ευχαριστίες τους για τη δυνατότητα να γνωρίσουν τον καινοτόμο τρόπο διδασκαλίας της γερμανικής γλώσσας στο Σχολείο μας.

Την εποπτεία των ομάδων είχαν οι καθηγήτριες των Γερμανικών κ. Μαρία Μόσχου και κ. Ειρήνη Νικολάου.