Διακρίσεις στο πρωτάθλημα PFAT

Ο όμιλος forensics του Σχολείου μας έλαβε μέρος στο πρωτάθλημα PFAT (Panhellenic Forensics Association Tournament) που πραγματοποιήθηκε διαδικτυακά από την 1η ως τις 4 Απριλίου 2021. Συμμετείχαν μαθητές και μαθήτριες Γυμνασίου και Λυκείου-ΙΒ, οι οποίοι διαγωνίστηκαν σε debate, impromptu, oral interpretation, monologue, group discussion και oratory που πραγματοποιούνται στην αγγλική γλώσσα.

Το πρωτάθλημα διεξάγεται κάθε χρόνο με τη συμμετοχή σχολείων από όλη την Ελλάδα.

Η Βικτώρια Μάρτιν Βενέτη (IB2) και η Αλεξάνδρα Καβαντούρη (ΙΒ1) βραβεύτηκαν με τιμητική διάκριση στον διαγωνισμό Oratory και Impromptu αντίστοιχα.

Η ομάδα του debate αποτελούμενη από τους Σπύρο Κοντό (ΙΒ2), Αργυρώ Γεωργά (B2), Ναταλία Κοκορομύτη (Β2), Ηλέκτρα Πλακίτση (pre-IB) και Αλέξανδρο Κεντούρη (γ4) κέρδισαν 3 στους 5 προκριματικούς γύρους, πέρασαν στον προημιτελικό και ακολούθως στον ημιτελικό. Η ομάδα αποτελούμενη από τους Στέφανο Καρρά (ΙΒ2), Σπύρο Σπυρομήλιο (ΙΒ2), Γιάννη Διακαντώνη (Γ4), Αλεξάνδρα Καβαντούρη (ΙΒ1) και Αχιλλέα Σακελλαρίδη (γ3), κέρδισαν 4 στους 5 προκριματικούς γύρους και έκαναν μία εξαιρετική πορεία φτάνοντας ως τον τελικό.

Ο Στέφανος Καρράς ήταν ο 3ος καλύτερος ομιλητής debate και ο Γιάννης Διακαντώνης ο 4ος .

Υπεύθυνοι Ομίλου: κ. Βλασταράς, κ. Σεμένογλου, κ. Κουτσοδημητρόπουλος, κ. Βαμβούκος, κα Τρούγκου, κα Κάουφμαν.