Συμμετοχή στο ACG Model United Nations

Ο όμιλος Forensics Γυμνασίου και Λυκείου συμμετείχε στην προσομοίωση των Ηνωμένων Εθνών (Model United Nations), που διοργανώθηκε από το Αμερικάνικο Κολλέγιο της Ελλάδας (ACG), από τις 19 έως τις 21 Μαρτίου 2021. Το συνέδριο πραγματοποιήθηκε διαδικτυακά και το θέμα ήταν “Global Unity”.

Το Σχολείο μας αντιπροσώπευσε το κράτος της Ταϋλάνδης. Οι μαθητές/τριες χωρίστηκαν σε επιτροπές και, ως διπλωμάτες του Οργανισμού Ηνωμένων Εθνών, συζήτησαν επίκαιρα παγκόσμια θέματα. Κάποια από αυτά ήταν ο περιορισμός των κυβερνοεπιθέσεων στις εκλογές, η αντιμετώπιση της κρίσης των οπιοειδών και η διαχείριση της πολιτικής κρίσης στη Νιγηρία.

Υπεύθυνοι ομίλου: κ. Γ. Βλασταράς, κ. Α. Σεμένογλου, κ. Φ. Κουτσοδημητρόπουλος, κ. S. Kaufman, κ. Α. Βαμβούκος, κ. Κ. Τρούγκου.