Λογοτεχνικές συναντήσεις στη στ Δημοτικού!

Ο Δεκέμβριος είναι ο μήνας που τα παιδιά έχουν την ευκαιρία να γνωρίσουν σημαντικούς συγγραφείς στη Βιβλιοθήκη του Σχολείου. Φέτος, όπως όλα είναι διαφορετικά, έτσι ήταν και οι συναντήσεις αυτές ...

Οι μαθητές και οι μαθήτριες των τμημάτων της β' ομάδας της στ΄, την Παρασκευή 18 Δεκεμβρίου είχαν τη χαρά να γνωρίσουν τη συγγραφέα Α. Δαρλάση και τον εικονογράφο Δ. Μαστώρο,  δημιουργούς του graphicnovel  ''Ο μεγάλος περίπατος του Πέτρου'' ( εκδ. Μεταίχμιο).

Οι δύο δημιουργοί παρουσίασαν το έργο τους στα παιδιά ξεκινώντας από τη σύλληψη της ιδέας να μεταφερθεί σε κόμιξ το πολυδιαβασμένο μυθιστόρημα της Άλκης Ζέη. Μέσα από τα πρώτα σχέδια, μίλησαν για τη συνεργασία τους, για την επικοινωνία τους με την ίδια τη συγγραφέα, τα στάδια στη δημιουργία του βιβλίου, τα συναισθήματα και τις αγωνίες τους! Αποκάλυψαν, επίσης,  ''τεχνικά'' μυστικά της δημιουργίας του κόμιξ.

Στο τέλος, με προθυμία και αμεσότητα απάντησαν στις καταιγιστικές και εύστοχες ερωτήσεις των παιδιών.