Συμμετοχή στο CGS MUN 2020

Ο όμιλος Forensics  Γυμνασίου και Λυκείου συμμετείχε στην προσομοίωση των Ηνωμένων Εθνών (Model United Nations) που διοργανώθηκε από τα Εκπαιδευτήρια Κωστέα Γείτονα από τις 11 έως τις 13 Δεκεμβρίου 2020. Το συνέδριο πραγματοποιήθηκε διαδικτυακά και το θέμα ήταν «Conflict Resolution in a Changing World».

Το Σχολείο μας αντιπροσώπευσε το κράτος της Μαλαισίας. Οι μαθητές/τριες χωρίστηκαν σε επιτροπές και σαν διπλωμάτες του Οργανισμού Ηνωμένων Εθνών, συζήτησαν επίκαιρα παγκόσμια θέματα. Κάποια από αυτά ήταν η επίτευξη πολιτικής σταθερότητας σε κράτη μετά από πολεμικές συγκρούσεις, το Παλαιστινιακό ζήτημα, η κατάσταση στη Μέση Ανατολή και θέματα ασφαλείας και τοπικής συνεργασίας στην Ανατολική Μεσόγειο.

Υπεύθυνοι ομίλου: Γ. Βλασταράς, Κ. Τρούγκου, Α. Σεμένογλου, Φ. Κουτσοδημητρόπουλος, S. Kaufman, Α. Βαμβούκος.