Τελετή αποφοίτησης 2014

Τελετή αποφοίτησης 2014 - Κεντρική Εικόνα

Την Τρίτη 8 Ιουλίου 2014 πραγματοποιήθηκε η τελετή αποφοίτησης των μαθητών/τριών της Γ’ Λυκείου και του IB2 του Σχολείου. Την εκδήλωση άνοιξε η Διευθύντρια του Σχολείου, κα Χρυσάνθη Μωραΐτη-Καρτάλη, η οποία συνεχάρη τους τελειοφοίτους για τις εξαιρετικές επιδόσεις τους στις εξετάσεις καθώς και για όλες τις διακρίσεις που απέσπασαν σε πανελλήνιους και διεθνείς διαγωνισμούς.

Στη συνέχεια αποχαιρέτησε τους τελειοφοίτους ο αντιπρόεδρος της Μαθητικής Κοινότητας Ραφαήλ Ζούλης (Β1) και ακολούθησαν οι αποχαιρετιστήριες ομιλίες του προέδρου της Μαθητικής Κοινότητας Θάνου Δουκάκη (ΙΒ2) και της Μαρίας Οικονόμου-Μακρυγιάννη (Γ1). Η κα Λένια Βλαβιανού (‘99), Γενική Διευθύντρια Επικοινωνίας & Αναπληρώτρια Διοικητική Διευθύντρια στο Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος, καλωσόρισε τους τελειοφοίτους στη μεγάλη οικογένεια του ΣΑΣΜ, ενώ ο καθηγητής κ. Σπύρος Γεωργίου τους αποχαιρέτησε εκ μέρους των καθηγητών και των δασκάλων τους.

Ακολούθησαν οι αποχαιρετιστήριες ομιλίες του IB Coordinator, κ. Γιώργου Καρτάλη, και του Διευθυντή του Λυκείου, κ. Λουκά Μωραΐτη, οι οποίοι συνεχάρησαν τους μαθητές και τις μαθήτριες της Τάξης του 2014 για τις εξαιρετικές επιδόσεις τους, εξήραν τα αξιόλογα επιτεύγματά τους και τους ευχήθηκαν καλή σταδιοδρομία.

Η εκδήλωση συνεχίστηκε με τις απονομές τίτλων αποφοίτησης, επαίνων, τιμητικών διακρίσεων, βραβείων άριστης επίδοσης, ειδικών επαίνων και βραβείων από την κα Χρυσάνθη Μωραΐτη-Καρτάλη. Ειδικότερα:

Το Βραβείο Εξαιρετικής Προσφοράς στα Αθλητικά του Σχολείου, για τη συνολική της παρουσία, το ήθος και τις εξαιρετικές της επιδόσεις απονεμήθηκε στη Λιάνα Σπυροπούλου (ΙΒ2).

Ειδικός Έπαινος Κοινοτικής Δραστηριότητας απονεμήθηκε στους Γενικούς Συντονιστές του Πανηγυριού, Κατερίνα Ραπτοπούλου (Γ1) και Δημήτρη Καλαμαρά (Γ3), για την άρτια οργάνωση και προετοιμασία της εκδήλωσης «Πανηγύρι 2014».

Το Βραβείο για την προστασία του Περιβάλλοντος στη μνήμη της Κατερίνας Μωραΐτη-Κασιμάτη απονεμήθηκε στους μαθητές Ηλία Λαρσινό και Σταμάτη Χαρατσή (ΙΒ2) που με την εθελοντική τους δράση έφεραν με επιτυχία σε πέρας πρόγραμμα ανακύκλωσης χαρτιού στο κτίριο του ΙΒ. Το Βραβείο απένειμε ο συνιδιοκτήτης του Σχολείου, κ. Γιώργος Κασιμάτης.

Με το Βραβείο Υψηλότερης Επίδοσης βραβεύτηκαν φέτος: από το Γενικό Λύκειο η Μαρία Ρούσση (Γ1) με γενικό βαθμό απολυτηρίου 19,9 και από το ΙΒ2 η Χριστίνα Καττάμη (ΙΒ2), η οποία συγκέντρωσε 45 points.

Ειδικό Βραβείο στα Μαθηματικά απονεμήθηκε φέτος για την εξαιρετική πορεία του στα Μαθηματικά, για τις διεθνείς διακρίσεις, καθώς και για την πλήρη υποτροφία που εξασφάλισε στο MIT, στον Παναγιώτη Δημάκη (Γ2).

Το Βραβείο Αλέξη Δημαρά που θεσμοθετήθηκε την περασμένη χρονιά και το οποίο απονέμεται σε μαθητές και μαθήτριες που κατά τη διάρκεια της φοίτησής τους επέδειξαν εξαίρετες ακαδημαϊκές επιδόσεις και άριστο ήθος, ενώ παράλληλα με τη δημιουργικότητα, την ερευνητική τους διάθεση και την ευρύτητα των ενδιαφερόντων τους διακρίθηκαν σε πολλούς τομείς της σχολικής ζωής, αλλά και σε σημαντικές διεθνείς διοργανώσεις στον χώρο της τέχνης, του πολιτισμού και των επιστημών, απονεμήθηκε φέτος στους: Θάνο Βλόντζο (Γ3), Θεοδώρα Κατσανούλη (ΙΒ2), Χριστίνα Καττάμη (ΙΒ2) και Μαρία Ρούσση (Γ1).  Το βραβείο απένειμε ο Εκπαιδευτικός Σύμβουλος του Σχολείου, κ. Αντώνης Καρτάλης.

Το Βραβείο Αντώνη Μωραΐτη, η σημαντικότερη διάκριση για τελειοφοίτους, απονεμήθηκε φέτος στον Θάνο Δουκάκη και στην Πόλλυ Ευστρατιάδη του ΙΒ2 για τις εξαιρετικές τους επιδόσεις καθ΄όλη τη διάρκεια της φοίτησής τους στο Σχολείο, τη συμβολή τους στην προαγωγή του πνεύματος του Σχολείου, καθώς και την πολυετή προσφορά τους στο πλαίσιο της Μαθητικής Κοινότητας.

Η βραδιά πλαισιώθηκε από τραγούδια που ερμήνευσε ο Όμιλος Μουσικής του Λυκείου υπό τη διεύθυνση της κυρίας Έλενας Χούντα (’91) και έκλεισε με την καθιερωμένη δεξίωση, στο προαύλιο του Σχολείου, προς τιμήν των αποφοίτων και των οικογενειών τους.