Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών

To Ινστιτούτο ÖSD Ελλάδας-Σχολή Μωραΐτη συμμετείχε για όγδοη συνεχή χρονιά στον εορτασμό της Ευρωπαϊκής Ημέρας Γλωσσών μαζί με μορφωτικά και πολιτιστικά ιδρύματα και Πρεσβείες ευρωπαϊκών χωρών-μελών της EUNIC Αθήνας. Ο εορτασμός πραγματοποιήθηκε σε συνεργασία με την Αντιπροσωπεία της Ευρωπαϊκής Επιτροπής στην Ελλάδα και το Athens Culture Net του Δήμου Αθηναίων.

Φέτος η ξεχωριστή αυτή ημέρα, Σάββατο 26 Σεπτεμβρίου, γιορτάστηκε διαδικτυακά λόγω των ιδιαίτερων συνθηκών.

Στο πλαίσιο αυτό οι μαθητές και οι μαθήτριες της ε΄Δημοτικού του Τμήματος Γερμανικών φιλοτέχνησαν στο Σχολείο έργα με θέμα «πώς φαντάζει γι΄ αυτούς η Ευρώπη». Τραγούδησαν επίσης ένα τραγούδι για την ανάγκη των παιδιών διαφορετικής εθνότητας και γλώσσας να επικοινωνούν.