Η Mafalda στο Λύκειο

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Α΄ και Β΄ Λυκείου του Τμήματος Ισπανικών ήρθαν σε επαφή με τη Mafalda, τον δημοφιλή χαρακτήρα κόμικ, με αφορμή τον θάνατο του Quino, σκιτσογράφου και δημιουργού της. Επιπλέον, γνώρισαν βαθύτερα όλους τους πρωταγωνιστές του κόμικ μέσα από την διαδικτυακή παρουσίαση της Bibiana Tonnelier η οποία στις 5 και 10  Νοεμβρίου, μετά από πρόσκληση του Τμήματος Ισπανικών, μίλησε από το Μπουένος Άιρες για τους διαφορετικούς χαρακτήρες του κόμικ συσχετίζοντας τη στάση και την ιδιοσυγκρασία τους με κοινωνικά και πολιτικά δεδομένα τόσο στην Αργεντινή, όσο και στην Ελλάδα.

Η κυρία Bibiana Tonnelier είναι εκπαιδευτικός, ραδιοφωνική παραγωγός και κωμικός από την Αργεντινή που έχει ζήσει κι εργαστεί πολλά χρόνια και στην Ελλάδα.

Επίσης, με αφορμή συγκεκριμένες ιστορίες και κριτικές διατυπώσεις της Mafalda τα παιδιά σχολίασαν τα Δικαιώματα του Παιδιού, όπως αναφέρονται στη Διακήρυξη της Γενεύης.