Γιορτές για την 28η Οκτωβρίου στο Δημοτικό

28η

Τηρώντας τα ισχύοντα μέτρα για τον περιορισμό της διασποράς της λοίμωξης COVID -19,  οι εκδηλώσεις για την επέτειο της Εθνικής Εορτής της 28ης  Οκτωβρίου πραγματοποιήθηκαν εντός του κάθε τμήματος του Σχολείου μας.

Τα παιδιά παρακολούθησαν παρουσιάσεις που αφορούν το χρονικό της επετείου  και ακολούθησαν συζητήσεις μέσα στις τάξεις.

Αναδείχθηκαν έτσι οι αξίες της Ειρήνης, της Δημοκρατίας και της Ελευθερίας. Τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να δουν φωτογραφίες, πρωτοσέλιδα εφημερίδων εκείνης της εποχής, να ακούσουν ηχητικά ντοκουμέντα και να διαβάσουν αποσπάσματα λογοτεχνικών κειμένων.

Οι αίθουσες του Σχολείου μας είναι διακοσμημένες με έργα τα οποία φιλοτέχνησαν τα παιδιά  στο μάθημα των εικαστικών.