Το τμήμα Ισπανικών στο Φεστιβάλ ΛΕΑ

diagonismos

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της στ΄ Δημοτικού συμμετείχαν στον διαγωνισμό μικροδιηγήματος του 12ου Φεστιβάλ ΛΕΑ (Λογοτεχνία Εν Αθήναις) με θέμα «Μένουμε σπίτι». Τα παιδιά πραγματοποίησαν δραστηριότητες δημιουργικής γραφής δημιουργώντας το δικό τους κείμενο με τίτλο «Un pensamiento antes de la noche (Μια σκέψη πριν νυχτώσει)». Το μικροδιήγημα αυτό γράφτηκε με αφορμή το εικονογραφημένο βιβλίο Abecedario a mano της βραβευμένης Αργεντίνας εικονογράφου Ισόλ, την οποία είχαν γνωρίσει  το 2018 με αφορμή το ίδιο φεστιβάλ.

Στον  διαγωνισμό έλαβαν μέρος και οι μαθητές και οι μαθήτριες της β’ και γ’ Γυμνασίου. Οι καθηγητές τους πρότειναν αυτή τη συμμετοχή ως εργαστήρι δημιουργικής γραφής σε συνεργασία με τον καταξιωμένο Ισπανό συγγραφέα και αφηγητή Πεπ Μπρούνο με σκοπό τη δημιουργία μιας ομαδικής συλλογής μικροδιηγημάτων. Αυτά τα μικρά διηγήματα θα εκδοθούν μέχρι το τέλος της χρονιάς σε έναν τόμο μαζί με τα βραβευμένα κείμενα του διαγωνισμού.