Άσπρο, μαύρο και μπλε

aspro-mple

Ένας από τους στόχους του μαθήματος των καλλιτεχνικών είναι  οι μαθητές και οι μαθήτριες να μάθουν να διαχειρίζονται τα υλικά τους. Η παλέτα χρησιμοποιείται από την αρχή έως το τέλος της χρονιάς χωρίς να πλένεται για πρακτικούς και οικολογικούς λόγους. Κάθε παιδί πρέπει να εξασφαλίζει χώρο για πολλές αναμείξεις στην επιφάνεια της παλέτας του χωρίς να επηρεάζει η μία την άλλη.

Στο πλαίσιο αυτής της «οικονομίας χώρου» δημιουργήσαμε μια σειρά έργων με άσπρο, μαύρο και μπλε.

Η θεματική των έργων αυτών ήταν:

Δημιουργία αναμείξεων με άσπρο, μαύρο και μπλε πάνω σε τετραγωνικό κάναβο τετραγωνικό κάναβο
Χιονισμένα τοπία

Η προσπάθεια των παιδιών ήταν να δημιουργήσουν όσο περισσότερες αποχρώσεις μπορούσαν με αυτά τα τρία χρώματα χωρίς αυτά να επηρεαστούν από τα γειτονικά θερμά χρώματα της παλέτας τους καθώς και να δώσουν την αίσθηση του κρύου και του παγωμένου στα έργα τους.

Τα έργα των παιδιών βρίσκονται στα ταμπλό της εισόδου και του 1ου ορόφου του Σχολείου.