Βραβείο σε ταινία μικρού μήκους

Η Μελίνα Μάγειρα, η Κλειώ Περβαινά και ο Χριστόδουλος Χλοψίδης, από το τμήμα της Α΄ Λυκείου/PreΙΒ του Σχολείου, απέσπασαν βραβείο στον πανελλήνιο μαθητικό διαγωνισμό δημιουργίας βίντεο με θέμα «Το Ολοκαύτωμα και οι Έλληνες Εβραίοι». Η ταινία τους με τίτλο «Ναυαγοί στην Ιστορία», κατέκτησε μία από τις πέντε πρώτες θέσεις μεταξύ των 111 συμμετοχών από όλη την Ελλάδα. Τον διαγωνισμό διοργανώνει κάθε χρόνο το Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων και το Εβραϊκό Μουσείο Ελλάδος.

Στον διαγωνισμό συμμετείχε και δεύτερη ομάδα από το τμήμα της Α΄ Λυκείου/PreΙΒ, αποτελούμενη από τις Μαριλένα Αδάμη, Αλεξάνδρα Καβαντούρη και Αλίκη Μαραγκουδάκη, η οποία απέσπασε τιμητικό έπαινο.

Κάθε χρόνο οι δημιουργοί των βραβευμένων βίντεο επισκέπτονται το «Κρατικό Μουσείο Άουσβιτς-Μπίρκεναου» στην Πολωνία, στο πλαίσιο εκπαιδευτικής εκδρομής που διοργανώνει το Υπουργείο Παιδείας για τα βραβευμένα σχολεία.

Επίβλεψη προγράμματος: Μ. Κόντη, Δ. Ελευθεράκης, καθηγητές του Λυκείου του Διεθνούς Κέντρου Σπουδών/ΙΒ.