Εκπαιδευτικές επισκέψεις της α’ Γυμνασίου

ekpaideytikes_episkepseis_tis_a_gymnasioy

Την Πέμπτη 20 Φεβρουαρίου 2020 πραγματοποιήθηκαν οι εκπαιδευτικές επισκέψεις όλων των τμημάτων της α΄ Γυμνασίου ως εξής:

· Οι μαθητές/τριες του τμήματος α1 παρακολούθησαν στον χώρο XPlore στο Μαρούσι, εκπαιδευτικά και βιωματικά προγράμματα για τις επιστήμες και τον υδάτινο κόσμο.

· Οι μαθητές/τριες του τμήματος α2 επισκέφτηκαν τον Εθνικό Κήπο και το Μουσείο Αρχαίας Ελληνικής Τεχνολογίας και ξεναγήθηκαν σε τρεις εκθέσεις με εφευρέσεις σχετικές με τις Τέχνες και τις Επιστήμες.

· Τα τμήματα α3 και α4 επισκέφτηκαν το Μουσείο Σχολικής Zωής και Εκπαίδευσης και ενημερώθηκαν για την ιστορία της εκπαίδευσης. Ακολούθησε περίπατος στην Πλάκα και ξενάγηση στην ιστορία της περιοχής.

· Οι μαθητές/τριες του τμήματος α5 επισκέφτηκαν τον χώρο «Θύαμις-ένα σπίτι για τις τέχνες», και παρακολούθησαν τη διαδραστική παράσταση «Κλόουν, η ευχάριστη ιστορία ενός αποτυχημένου ανθρώπου».