Bookwave στη δ΄ Δημοτικού

bookwave_sti_d_dimotikoy

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της δ’ τάξης του Δημοτικού, στο πλαίσιο του μαθήματος της Γλώσσας με θέμα τη συγγραφή ενός άρθρου, ασχολήθηκαν με το «κύμα των βιβλίων» που διοργανώνει για έβδομη συνεχή χρονιά η Library for All.

Η κα Ελ. Γερουλάνου, ιδρυτικό στέλεχος της Library for All και Διευθύντρια του Νηπιαγωγείου μας, μίλησε στα παιδιά τη Δευτέρα 17 Φεβραουρίου στο θέατρο του Σχολείου, για τους στόχους του Bookwave, τον τρόπο οργάνωσης και συγκέντρωσης των βιβλίων καθώς και για την έννοια της «προσφοράς» στην εποχή μας.

Στη συνέχεια τα παιδιά, σαν μικροί δημοσιογράφοι, επεξεργάστηκαν τις πληροφορίες και έγραψαν ένα άρθρο για να ενημερώσουν τον κόσμο για τη δράση του Bookwave και για να ενθαρρύνουν όλους μας να συμμετέχουμε προσφέροντας.