Ημερίδα για τη διαφοροποιημένη σχολική διδασκαλία

imerida_gia_ti_diaforetikotita_kai_diaforopoiisi_sto_sholeio

Η Σχολή Μωραΐτη σε συνεργασία με τη Σχολή Επιστημών Αγωγής του Πανεπιστημίου Λευκωσίας διοργάνωσαν ημερίδα με θέμα «Διαφορετικότητα και Διαφοροποίηση στο Σχολικό Περιβάλλον» το Σάββατο 1 Φεβρουαρίου 2020. Η διαφοροποιημένη διδασκαλία επιχειρεί να καλλιεργήσει αξίες και να διαμορφώσει μεθοδολογίες, ώστε να ενισχύσει το πνεύμα της μάθησης σε όλους τους μαθητές και να προσαρμόσει την παιδαγωγική πράξη στις ανάγκες και στις ικανότητες όλων των μελών μιας σχολικής κοινότητας. Στόχος της ημερίδας ήταν να παρουσιάσει πώς μπορεί να διεκπεραιωθεί πρακτικά με καινοτόμες προσεγγίσεις μάθησης, η σύνδεση της διαφορετικότητας με τη διαφοροποίηση της διδασκαλίας σε διαφορετικές βαθμίδες της εκπαίδευσης. Εισηγητές από τα Πανεπιστήμια Αθηνών, Θεσσαλίας και Λευκωσίας επιχείρησαν να απαντήσουν σε καίρια και ενδιαφέρονται ερωτήματα, όπως «ποιες δεξιότητες είναι απαραίτητες για τους εκπαιδευτικούς του 21ου αιώνα;», «πώς δημιουργούμε ένα συμπεριληπτικό περιβάλλον στην τάξη;» κ.ά.