Λογοτεχνικές συναντήσεις

logotehnikes_synantiseis

Ο Δεκέμβριος είναι για τα παιδιά του Δημοτικού ο μήνας συναντήσεων στη Βιβλιοθήκη του Σχολείου.

Οι μαθήτριες και οι μαθητές όλων των τάξεων του Δημοτικού συνομιλούν με συγγραφείς, επιμελητές και εκδότες βιβλίων και ανταλλάσσουν σκέψεις, εντυπώσεις και ιδέες με αφορμή τα λογοτεχνικά βιβλία που έχουν διαβάσει στην τάξη τους.

• Η α΄ τάξη καλωσόρισε τον Μανώλη Νικόλτσιο και σχεδίασε μαζί του την «Καινούρια στολή του Αϊ Βασίλη» (εκδόσεις Καστανιώτης).
  • Η β΄ τάξη προσπάθησε να λύσει το μυστήριο και να βρει τον ύποπτο μαζί με την Ευτυχία Γιαννάκη και τους «Πιτσιμπουίνους» (εκδόσεις Ίκαρος).
  • Η γ΄ τάξη πραγματοποίησε ένα ταξίδι αυτογνωσίας έως την Αφρική μαζί με τον «Παβ, τον φάλτσο τζίτζικα» του Φώτη Δούση (εκδόσεις Μικρή Σελήνη) και τη Μαριάννα Ψύχαλου.
  • Η δ΄ τάξη γνώρισε τον Θοδωρή Παπαϊωάννου και τη «Σιλουανή» (εκδόσεις Ίκαρος) και μαζί τους περπάτησαν σε μονοπάτια περιπέτειας.
  • Η ε΄τάξη συνάντησε τον Βασίλη Παπαθεοδώρου και μαζί προσπάθησαν να απαντήσουν στο ερώτημα της Βιρτζίνια για το αν υπάρχει Άγιος Βασίλης, με αφορμή το βιβλίο του «Ναι, Βιρτζίνια, υπάρχει Άγιος Βασίλης!» (εκδόσεις Καστανιώτης).
  • Η στ΄ τάξη συνάντησε τη Μαριέττα Κόντου και μέσα από το βιβλίο της «Φτου ξελύπη» (εκδόσεις Μεταίχμιο) γνώρισε τον αγώνα ενός προσφυγόπουλου να επιβιώσει και να πραγματοποιήσει το όνειρό του.