CGSMUN 2019

Ο όμιλος Forensics Γυμνασίου και Λυκείου συμμετείχε στην προσομοίωση των Ηνωμένων Εθνών (Model United Nations) που διοργανώθηκε από τα εκπαιδευτήρια Κωστέα Γείτονα από τις 6 έως τις 8 Δεκεμβρίου 2019. Το θέμα του συνεδρίου ήταν «Cyber governance».

Το Σχολείο μας αντιπροσώπευσε το κράτος της Νέας Ζηλανδίας. Οι μαθητές/τριες χωρίστηκαν σε επιτροπές και, σαν διπλωμάτες του Οργανισμού Ηνωμένων Εθνών, συζήτησαν επίκαιρα παγκόσμια θέματα. Κάποια από αυτά ήταν η κυβερνοτρομοκρατία, οι περιβαλλοντικές επιπτώσεις των βιομηχανικών κυβερνοεπιθέσεων και η κατάσταση στη Ουκρανία.

Υπεύθυνοι ομίλου: Γ. Βλασταράς, Κ. Τρούγκου, Π. Ρούσσης, Α. Σεμένογλου, Α. Βαμβούκος, Σ. Αναστασοπούλου, Δ. Κατσαρός, Φ. Κουτσοδημητρόπουλος