Γερμανική Ημέρα Ανάγνωσης Λογοτεχνίας

Το τμήμα Γερμανικών συμμετείχε στη Γερμανική Ημέρα Ανάγνωσης Λογοτεχνίας για δέκατη συνεχή χρονιά. Όλες οι τάξεις του Δημοτικού άκουσαν στο Θέατρο του Σχολείου παραμύθια από διαφορετικούς αναγνώστες: Στους μαθητές και τις μαθήτριες της γ’ Δημοτικού διάβασε ο ηθοποιός και παρουσιαστής Άλεξ Κάβδας, απόφοιτος του Σχολείου (2002), στην δ’ και στ’ Δημοτικού η κα Τίνα Σιούρμαν και στην ε΄ Δημοτικού η Πρέσβης της Αυστρίας, κα Hermine Poppeller. Η δράση είναι μια πρωτοβουλία του Ιδρύματος Φιλαναγνωσίας της εφημερίδας DIE ZEIT και του Οργανισμού Σιδηροδρόμων και πραγματοποιείται την τρίτη Παρασκευή του Νοεμβρίου σε κάθε πόλη και χωριό της Γερμανίας, σε σχολεία, βιβλιοθήκες, πάρκα, σιδηροδρομικούς σταθμούς και άλλους δημόσιους χώρους με αποδέκτες χιλιάδες παιδιά.